L10K
Deutsch English Français Česky Nederlands

16th International Runners Decathlon 1999
− Kapfenberg −
Results

Age groups   Name Team 60 m 100 m 200 m 400 m 800 m 1000 m 1500 m 3000 m 5000 m 10000 m Sum

Men results (Total scoring)

Rank No. Name Year AG N Team 60 m 1500 m 400 m 100 m 3000 m 800 m 200 m 5000 m 1000 m 10000 m Sum
1.   Puschmann, Hardy 1960 M35 D USC Magdeburg 7.55
571
5:40.39
214
53.49
659
11.92
597
12:53.15
157
2:37.14
258
23.89
655
22:31.60
176
3:22.81
279
47:21.90
198

3764
2.   Wulst, Matthias 1977 M20 D SV Turbine Frankenberg 7.83
483
4:17.26
679
52.74
689
12.18
544
9:20.69
685
2:01.23
726
24.44
605
16:45.00
632
2:38.25
721
36:45.00
570

6334
3.   Scholz, Jens-Peter 1964 M35 D TSV Halle Süd 7.98
438
4:28.36
600
52.34
705
12.36
509
10:30.39
473
2:17.40
486
27.02
399
17:54.30
517
2:54.10
538
37:05.40
555

5220
4.   Busch, Daniel 1978 M20 D Saalfelder LV 7.90
462
4:52.51
449
56.35
553
12.40
501
10:39.96
448
2:18.44
471
25.78
493
19:53.60
351
3:05.24
428
48:07.90
177

4333
5.   Schafferhofer, Markus 1981 M19 A KSV Alutechnik 7.95
447
4:18.72
668
53.94
642
12.44
493
9:30.62
652
2:05.15
662
24.94
562
17:21.60
570
2:43.29
659
36:10.90
596

5951
6.   Droste, Jonas 1978 M20 D SV Turbine Frankenberg 7.62
548
5:07.95
366
54.85
607
12.47
487
12:13.20
233
2:23.48
409
24.90
565
22:09.40
198
3:12.41
364
45:39.50
246

4023
7.   Siebtroth, Steffen 1978 M20 D Saalfelder LV 7.87
471
5:09.67
357
57.82
502
12.50
482
11:23.90
339
2:23.80
405
25.63
505
20:44.10
290
3:07.30
410
43:05.20
326

4087
8.   Lohmann, Paavo 1966 M30 D Müritzsportclub Waren 7.73
513
4:31.47
579
56.05
563
12.55
472
10:06.39
541
2:10.14
586
25.16
543
17:41.10
538
2:49.98
582
36:50.90
565

5482
9.   Haase, Michael 1978 M20 D SV Blau-Weiß Bürgel 7.98
438
4:32.46
573
54.54
619
12.67
450
10:03.16
550
2:07.75
622
25.22
538
18:13.50
488
2:47.91
605
38:18.10
502

5385
9.   Schirmer, Sandro 1981 M19 D USC Magdeburg 7.85
477
4:42.22
511
55.96
567
12.67
450
10:15.68
514
2:11.93
560
25.39
534
18:22.70
474
2:52.47
555
37:31.90
535

5177
11.   Geisenhainer, Stefan 1981 M19 D SV Blau-Weiß Bürgel 8.16
385
4:21.86
646
56.02
564
12.81
424
9:53.88
578
2:05.13
662
25.24
537
17:30.30
555
2:47.04
615
37:50.70
522

5488
12.   Schirmer, Marco 1973 M20 D USC Magdeburg 8.07
411
5:10.97
350
58.56
478
12.82
422
11:39.62
304
2:23.83
404
25.76
494
20:38.30
297
3:05.08
430
43:09.50
323

3913
13.   Kretzschmar, Kristian 1984 M19 D Saalfelder LV 7.94
450
5:20.82
301
1:00.78
408
12.83
421
11:32.69
319
2:31.16
321
25.68
501
19:58.10
345
3:14.01
350
42:19.10
351

3767
14.   Reitberger, Stefan 1972 M20 A PSV Linz 8.08
408
4:34.56
559
57.08
527
12.90
408
9:45.72
603
2:13.47
539
25.97
478
17:00.70
605
2:57.58
502
35:38.40
622

5251
15.   Ortloff, Jürgen 1967 M30 D Saalfelder LV 8.13
394
4:31.84
577
57.51
513
12.95
399
10:13.41
520
2:14.18
529
25.69
500
17:55.60
515
2:54.32
535
36:48.00
568

5050
16.   Hempel, Martin 1982 M19 D Saalfelder LV 8.09
405
4:54.48
439
58.91
466
13.02
387
10:23.03
493
2:19.60
457
26.09
468
18:41.60
447
3:04.23
437
40:38.90
410

4409
17.   Raabe, Daniel 1981 M19 D Saalfelder LV 8.02
426
5:21.09
300
59.85
437
13.05
382
11:49.19
283
2:22.51
420
26.54
434
20:48.90
285
3:07.94
403
44:10.30
291

3661
18.   Fricke, Eik 1967 M30 D TSV Halle Süd 8.29
350
4:10.69
730
54.74
611
13.13
368
8:54.55
780
2:00.99
731
26.29
453
15:58.10
719
2:38.12
722
33:04.20
755

6219
18.   Schmidt, Michael 1968 M30 D TSV Radevormwald 8.20
375
5:31.30
253
1:01.91
374
13.13
368
12:03.11
254
2:39.68
234
26.45
441
21:35.00
234
3:35.39
188
44:56.60
267

2988
20.   Behning, Jens 1982 M19 D Saalfelder LV 8.25
360
4:52.92
447
59.02
463
13.14
366
10:19.03
504
2:23.48
409
26.56
433
18:35.20
456
3:07.07
412
39:26.90
456

4306
21.   Müller, Sven 1981 M19 D Saalfelder LV 8.32
341
4:29.63
591
57.85
501
13.15
365
10:16.80
511
2:14.10
530
27.03
398
18:42.80
445
2:58.68
491
39:00.50
474

4647
22.   Winterstein Michael 1952 M45 D SV 1885 Teutschenthal 8.17
383
4:48.98
470
57.81
503
13.16
363
10:41.59
443
2:19.74
454
26.84
412
19:41.40
367
3:04.40
436
41:06.90
393

4224
23.   Kretzschmar, David 1976 M20 D SV Turbine Frankenberg 8.30
347
4:32.87
570
57.42
516
13.21
354
9:47.99
596
2:10.06
587
26.78
416
17:25.30
563
2:49.55
587
38:31.90
493

5029
24.   Pauser, Günter 1963 M35 A ULT Deutsch-Wagram 8.26
358
4:46.97
482
59.85
437
13.23
351
10:23.47
492
2:18.82
466
27.28
380
18:33.70
458
3:03.34
446
39:52.00
440

4310
25.   Pabel, Georg 1981 M19 D SV Halle 8.19
377
4:44.06
499
58.92
466
13.24
349
10:26.14
485
2:16.20
502
27.08
395
18:31.30
462
2:57.98
498
39:32.50
452

4485
26.   Hermann, Nick 1983 M19 D Saalfelder LV 8.15
388
4:55.59
432
59.19
457
13.25
348
11:27.30
331
2:22.45
421
26.73
420
19:51.90
353
3:09.00
394
42:02.90
361

3905
27.   Hardrath, Nico 1978 M20 D Saalfelder LV 8.48
299
5:04.43
384
59.64
443
13.28
343
10:58.95
399
2:23.35
410
26.96
403
19:43.30
364
3:12.28
365
42:51.20
333

3743
28.   Schurer, Axel 1978 M20 D SV Turbine Frankenberg 8.31
344
4:39.89
525
59.92
434
13.32
336
10:16.96
510
2:18.93
465
27.34
376
18:36.50
454
3:01.98
459
38:31.10
493

4396
29.   Zschau, André 1963 M35 D TSV Grimma 8.47
301
4:29.27
594
56.94
532
13.36
329
9:41.39
617
2:11.43
567
26.42
443
16:46.10
630
2:52.77
552
35:14.10
641

5206
30.   Kagerer, Alois 1968 M30 A   8.44
309
4:26.96
610
57.06
528
13.40
322
9:38.91
625
2:11.14
571
26.60
430
17:03.60
600
2:51.64
564
35:43.30
618

5177
30.   Fischbacher, Matthias 1983 M19 D TSV Wolfratshausen 8.43
311
4:55.48
433
1:01.63
383
13.40
322
11:09.71
373
2:26.50
374
28.19
318
19:54.90
349
3:16.04
334
42:29.60
345

3542
32.   Katzlberger, Herbert 1953 M45 A LAG Genböck H. Ried 8.38
326
4:45.04
494
1:00.52
416
13.41
321
10:14.32
518
2:17.43
485
26.99
401
18:15.50
485
3:01.18
467
37:33.40
534

4447
33.   Rossik, Ludwig 1962 M35 A KSV Alutechnik 8.45
307
4:59.49
411
1:00.55
415
13.44
316
11:05.96
382
2:25.89
381
27.29
380
19:45.80
361
3:10.84
378
41:55.00
365

3696
33.   Ernst, Roland 1958 M40 D LV Schwarzatal 8.25
360
5:25.90
278
1:00.33
422
13.44
316
12:24.79
211
2:40.47
226
28.20
317
22:13.50
194
3:37.14
176
46:29.60
222

2722
35.   Schwarz, Stefan 1983 M19 D USV Halle 8.51
292
5:09.38
358
1:01.09
399
13.50
306
11:01.37
393
2:22.95
415
27.05
397
19:49.40
356
3:17.94
318
46:54.90
210

3444
36.   Oheim, Frank 1970 M20 D TSV Halle Süd 8.44
309
4:12.71
713
56.14
560
13.51
305
8:58.10
766
2:03.54
688
26.61
429
15:49.60
736
2:39.38
707
32:43.90
774

5987
37.   Schneller, Thomas 1965 M30 D SV 1899 Mühlhausen 8.34
337
4:36.09
549
58.01
496
13.53
301
9:51.21
586
2:10.96
574
27.12
392
17:36.60
545
2:50.60
576
36:33.70
578

4934
38.   Zedler, Robert 1982 M19 D Saalfelder LV 8.32
341
4:28.70
598
1:00.09
429
13.55
298
9:54.93
575
2:17.14
489
27.74
348
17:31.10
554
3:02.46
454
37:51.10
521

4607
39.   Fritsche, Andreas 1959 M40 D Saalfelder LV 8.43
311
4:26.04
616
57.84
502
13.62
287
9:42.70
613
2:08.94
604
27.11
392
16:59.10
607
2:52.18
559
37:43.00
527

5018
40.   Winkler, Michael 1975 M20 D   8.18
380
7:13.87
0
1:18.28
0
13.64
284
17:28.82
0
3:16.93
0
28.22
316
32:17.50
0
4:43.37
0
1:10:36.80
0

980
41.   Hoffmann, Axel 1956 M40 D USC Magdeburg 8.39
323
4:43.24
505
59.46
449
13.65
282
10:30.30
473
2:17.34
486
27.42
371
20:04.30
338
3:00.30
476
44:42.30
274

3977
42.   Zedler, Uwe 1961 M35 D ESV Lok Saalfeld 8.68
247
4:55.21
434
1:02.60
354
13.75
267
10:49.39
423
2:22.61
418
29.89
212
27:58.40
0
5:04.99
0
54:12.00
35

2390
43.   Kluttig, Roland 1947 M50 D SV Turbine Frankenberg 8.63
262
4:47.54
478
59.87
436
13.84
253
10:33.37
465
2:20.05
451
27.90
338
18:42.20
446
3:06.43
417
39:10.60
467

4013
44.   Schäfer, Norbert 1944 M55 D SV Turbine Frankenberg 8.70
243
5:08.54
363
1:02.39
360
13.87
248
12:00.48
259
2:24.62
394
28.63
289
21:26.30
243
3:13.19
358
47:51.40
184

2941
45.   Zillner, Manfred 1963 M35 A ÖVL-Cup 8.65
256
5:29.13
263
1:06.04
261
13.90
243
11:52.55
276
2:34.77
283
29.23
252
21:16.20
254
3:27.81
242
47:25.50
196

2526
46.   Sörensen, Christian 1978 M20 D   8.52
290
5:11.90
346
1:02.75
350
13.91
242
11:10.62
370
2:31.60
317
28.60
291
19:37.30
372
3:16.49
330
42:31.60
344

3252
47.   Berger, Frank 1956 M40 D TSV Halle Süd 9.00
172
4:50.85
459
1:01.56
385
13.98
231
10:23.78
491
2:23.21
411
28.22
316
18:19.80
479
3:05.94
422
38:09.80
508

3874
48.   Srb, Rudolf 1967 M30 A ULC Klosterneuburg 8.76
228
4:33.94
563
59.86
436
14.07
218
10:06.60
540
2:14.49
525
28.28
312
17:50.20
524
2:58.49
493
37:01.90
557

4396
48.   Geisenhainer, Uwe 1954 M45 D SV Blau-Weiß Bürgel 9.01
169
4:59.91
408
1:01.02
401
14.07
218
11:03.51
388
2:28.81
346
29.47
237
19:41.40
367
3:10.05
385
42:15.40
353

3272
50.   Pechhacker, Günter 1955 M40 D RT Konrath 8.87
202
5:13.17
339
1:03.67
324
14.11
212
11:18.03
353
2:32.31
308
28.80
279
19:56.40
348
3:17.24
324
42:07.20
358

3047
51.   Burmeister, Frank 1951 M45 D Saalfelder LV 9.00
172
5:17.51
318
1:03.77
322
14.12
210
11:28.28
329
2:34.14
289
28.44
302
20:02.20
340
3:26.05
255
41:50.10
368

2905
52.   Baumgartner, Siegfried 1975 M20 A   8.91
192
4:56.15
429
1:05.18
284
14.13
209
10:30.93
472
2:26.48
374
29.27
249
18:34.10
458
3:09.87
386
38:33.60
492

3545
53.   Kowatschitsch, Franz 1963 M35 A Drahtstifte Thörl 9.03
165
4:59.71
409
1:04.64
298
14.14
207
10:43.23
439
2:24.60
395
28.58
293
18:31.40
462
3:05.41
426
38:37.40
489

3583
53.   Čalovka, Vasil 1949 M50 CZ Lokomotiva Trutnov 8.61
267
5:34.69
239
1:05.53
275
14.14
207
12:04.38
251
2:40.79
223
28.75
282
21:36.80
232
3:36.53
180
46:47.00
214

2370
55.   Linzbichler, Helmut 1941 M55 A KSV Alutechnik 8.90
195
5:36.23
232
1:08.93
190
14.15
206
12:03.50
253
2:55.82
90
31.43
126
22:13.40
194
3:43.97
132
43:14.90
320

1938
56.   Schendel, Lutz 1963 M35 D TSV Halle-Süd 8.61
267
5:04.99
381
1:05.50
275
14.18
201
11:08.99
375
2:32.39
308
30.30
188
19:26.80
385
3:18.00
318
40:47.00
406

3104
57.   Post, Markus 1985 M19 D Saalfelder LV 8.82
213
4:47.61
478
1:02.32
362
14.24
193
10:06.89
539
2:20.02
451
28.53
296
17:36.80
545
3:05.51
425
37:53.60
520

4022
58.   Flachowsky, Gerhard 1944 M55 D TUS Jena 9.14
139
4:36.80
545
1:00.92
404
14.28
187
10:20.02
501
2:14.93
518
28.64
289
18:32.10
461
2:58.06
497
39:22.00
459

4000
59.   Schwekendieck, Uwe 1973 M20 D Rennsteiglaufverein 8.97
178
5:42.41
205
1:08.13
209
14.40
170
12:59.74
146
2:46.73
167
30.23
192
22:26.80
181
3:43.11
137
49:49.70
134

1719
60.   Gabriel, Markus 1970 M20 A SV Marswiese 8.88
199
4:36.53
546
1:01.10
398
14.46
161
9:43.72
610
2:13.97
532
28.58
293
17:13.20
584
2:55.48
524
36:16.40
592

4439
61.   Krämer, Thomas 1971 M20 D TSV Grimma 9.25
114
5:01.12
401
1:04.55
300
14.56
147
10:49.11
424
2:28.00
357
29.30
247
19:09.90
408
3:13.79
353
40:20.70
422

3173
62.   Binter, Karel 1951 M45 CZ Lokomotiva Trutnov 9.18
130
4:42.49
510
1:01.56
385
14.63
137
10:09.69
531
2:18.02
477
28.72
284
17:47.50
528
3:00.86
470
37:05.60
554

4006
63.   Matthes, Walter 1934 M65 D USV Halle 9.26
112
5:43.07
203
1:09.00
189
14.77
118
12:23.64
212
2:53.21
111
30.25
191
21:27.30
242
3:41.14
150
44:16.10
288

1816
64.   Schultze, Heinz 1936 M60 D Saalfelder LV 9.24
117
5:31.38
253
1:06.86
241
14.86
106
11:58.99
262
2:37.58
254
31.12
142
21:11.50
259
3:32.95
205
45:39.00
246

2085
65.   Unterholzner, Martin 1958 M40 D LG Mettenheim/Bayern 9.34
95
4:56.50
427
1:04.94
290
14.88
103
10:52.36
416
2:24.52
395
29.64
227
19:08.80
409
3:07.12
411
40:11.80
427

3200
66.   Thetmeyer, Norbert 1958 M40 D USV Halle 9.58
45
5:11.84
346
1:05.84
266
14.96
93
10:48.36
426
2:23.68
406
29.81
217
20:02.00
341
3:11.76
370
39:54.60
438

2948
67.   Blasl, Franz 1954 M45 A   9.41
80
5:09.87
356
1:05.88
265
15.00
88
11:02.72
390
2:31.90
313
29.95
208
19:22.30
391
3:17.27
324
39:27.10
456

2871
68.   Warmuth, Walter 1948 M50 D LG Nadine & Walter 9.55
51
5:16.89
321
1:07.06
236
15.12
72
11:33.73
317
2:36.47
265
29.81
217
20:32.40
304
3:27.37
245
42:21.20
350

2378
69.   Töpfer, Martin 1986 M19 D Polizei-SV Neubrandenburg 9.24
117
5:21.00
301
1:10.22
160
15.14
69
11:25.25
336
2:39.80
233
30.60
171
19:59.60
344
3:33.78
199
42:46.90
336

2266
70.   Bereshnoi, Alexej 1951 M45 D Saalfelder LV 9.56
49
5:33.29
245
1:10.55
153
15.22
59
11:37.55
308
2:41.11
219
30.86
157
20:47.30
286
3:35.93
184
42:22.60
349

2009
71.   Rymarowicz, Peter 1954 M45 D LC RON-HILL Berlin 9.54
53
4:54.63
438
1:07.62
222
15.28
51
10:27.18
482
2:28.13
354
31.00
149
18:10.80
492
3:09.22
392
37:13.00
549

3182
72.   Winkler, Herbert 1948 M50 A KUS Wr. Berufssch. 9.44
73
5:39.55
217
1:09.51
177
15.35
43
11:55.32
270
2:45.99
175
31.51
121
20:55.40
277
3:35.87
185
43:16.40
319

1857
73.   Buder, Egon 1938 M60 D Luckauer Läuferbund 9.30
104
6:15.81
78
1:11.26
137
15.39
38
13:35.52
85
2:56.98
82
31.76
108
23:45.50
107
3:57.51
50
50:13.80
124

913
74.   Weidmüller, Johannes 1937 M60 D SG Neukirchen 9.70
21
5:06.18
375
1:06.49
250
15.46
29
11:15.81
358
2:33.30
298
31.41
127
20:14.80
325
3:19.68
304

2087
75.   Wühn, Florian 1986 M19 D Saalfelder LV 9.43
76
5:15.78
326
1:08.71
195
15.49
25
10:55.46
407
2:36.09
269
31.07
145
19:32.60
378
3:22.12
285
40:41.20
409

2515
76.   Fischbacher, Robert 1984 M19 D TSV Wolfratshausen 9.64
33
5:46.84
187
1:14.30
73
15.65
6
11:48.10
285
2:43.93
193
32.83
54
20:26.20
311
3:35.00
191
44:21.70
285

1618
77.   Töpfer, Norbert 1953 M45 D Polizei-SV Neubrandenburg 9.52
57
6:24.98
47
1:16.56
28
15.73
0
14:17.42
20
3:10.59
0
33.02
45
25:22.80
27
4:12.00
0
52:29.50
72

296
78.   Lonzer, Heinz 1935 M60 D LC 92 Bad Salzuflen 9.95
0
6:51.96
0
1:19.94
0
15.96
0
13:58.50
49
3:08.21
0
32.72
60
24:09.40
87
4:10.79
0
50:54.70
108

304
79.   Beyer, Gunther 1934 M65 D TSV Grimma 10.07
0
6:15.53
79
1:15.27
53
16.22
0
13:16.13
117
2:53.93
106
33.96
1
22:49.00
159
3:49.66
96
47:21.60
198

809
80.   Nichtenberger, Anton 1954 M45 A RC Norske Skog Bruck 10.10
0
5:12.75
341
1:11.47
133
16.36
0
11:03.97
387
2:37.67
253
32.59
66
19:27.00
385
3:27.02
247
39:39.50
448

2260
81.   Eichelberger, Walter 1941 M55 CH Club 81 Zug 10.10
0
4:59.87
409
1:09.64
174
16.42
0
10:38.58
451
2:30.43
329
32.56
68
18:23.20
474
3:15.63
337
37:48.50
523

2765
82.   Kurtz, Gernot 1945 M50 D IGL Reutlingen 10.31
0
5:47.48
185
1:16.96
21
16.95
0
12:03.92
252
2:52.88
115
34.51
0
21:24.40
245
3:51.33
86
44:23.40
284

1188
83.   Fischbacher, Norbert 1986 M19 D TSV Wolfratshausen 10.16
0
6:30.81
28
1:24.18
0
17.28
0
14:39.99
0
3:14.73
0
35.74
0
26:07.20
0
4:03.25
19
54:01.40
39

86
84.   Fischbacher, Oswald 1940 M55 D TSV Wolfratshausen 10.92
0
5:50.43
173
1:17.34
14
17.76
0
12:23.99
212
2:58.11
72
37.04
0
21:14.00
257
3:46.49
115
44:03.10
295

1138
85.   Wirubal, Walter 1943 M55 A KSV Alutechnik 10.76
0
5:47.16
186
1:16.81
24
18.56
0
12:04.49
251
2:57.15
80
39.43
0
23:01.30
147
3:36.55
180
43:57.40
298

1166
86.   Hohmann, Leo 1933 M65 D ESV Lok Potsdam 11.32
0
5:38.17
223
1:17.87
4
18.96
0
11:40.12
303
2:53.92
106
37.61
0
20:07.60
334
3:39.74
159
41:27.30
381

1510
87.   Schendel, Günter 1955 M40 D 1. SV Gera 12.90
0
6:31.95
25
1:39.17
0
23.88
0
13:51.71
59
3:32.91
0
40.59
0
24:35.80
65
4:26.29
0
52:53.20
63

212
88.   Steinfeld, Peter 1954 M45 D LG München 9.33
97
5:02.44
394
1:06.25
256
10:16.96
510
2:26.91
368
31.32
132
18:30.30
463
3:12.32
365
37:13.60
549

3134
    Last change on 04 Dec 2017   [top of page]   [Homepage]   [Imprint]   [2018]   [2017]     All data without guarantee.      © 2002-2017 Uwe Warmuth >>> www.runners-decathlon.eu
top of page