27th International Runners Decathlon 2010
− Nova Paka −
Press reports and stories

Na mezinárodním atletickém desetiboji nejlepší Němci

Nová Paka – Předminulou neděli po poledni byl na novopackém Letním stadionu ukončen ojedinělý mezinárodní závod v běžeckém desetiboji.

Ten prověřil běžeckou všestrannost závodníků, protože při této soutěži absolvovali během čtyř po sobě následujících dnů deset různých vzdáleností od sprintu na 60 metrů až po vytrvalostní běh na 10 000 metrů.

Jednotlivé běhy byly sestaveny podle výkonů běžců nezávisle na jejich věku, a tím se každý start stal velice napínavým soubojem. Jednotlivé výkony byly bodovány do celkového součtu podle atletických tabulek a výsledkem se stal dosažený počet bodů, který dle jednotlivých kategorií určuje pořadí soutěžících, stejně jako u běžného atletického desetiboje. Tento závod sestavil a realizoval vídeňský učitel dr. Wilhelm Fischer († 2001) pro srovnání úrovně mezi jednotlivými běžeckými specialisty.

Závod postupně získával na popularitě a od roku 1990 se začal pořádat střídavě v Rakousku a Německu. V roce 2008 zavítal zásluhou běžeckého nadšence Waltra Eichelbergera do švýcarského Huttwilu a v letošním roce na přímluvu sedmnáctinásobného účastníka z Trutnova ing. Bintera do Nové Paky v České republice.

V Nové Pace na Letním stadionu se konal již 27. ročník této zajímavé běžecké soutěže od čtvrtka do neděle. Tento desetiboj byl dosud vždy pořádán jen v západní Evropě, např. v posledním roce v Německu, předtím ve Švýcarsku, v Rakousku. Nová Paka se tak stala prvním městem v Česku, které tuto zajímavou soutěž pořádalo.

Mezi devadesáti běžci byli Němci, Rakušané, Švýcaři, Francouzi i značný počet českých startujících. První tři dny byly na programu vždy tři disciplíny a na nedělní závěr atleti běželi „desítku“. Vyhlašování výsledků jednotlivých disciplín bylo prováděno vždy po závodě. Závěrečné vyhlašování všech kategorií se konalo při slavnostním nedělním zakončení.

Pořadatelé připravili pro účastníky i kulturní program, který proběhl ve čtvrtek večer v aule gymnázia. Pozdravit a popřát jim hodně úspěchů přišel i místopředseda Senátu Jiří Liška. Spolu s ostatními zhlédl téměř hodinové pěvecké a taneční vystoupení několika skupin studentů Gymnázia a studentek Střední odborné pedagogické školy, které k plné spokojenosti přítomných připravily profesorky Boženka Stopková a Alena Matějovská. Zúčastnění rovněž navštívili v pátek po závodech i novopacký chrám Nanebevzetí Panny Marie a Klenotnici. Ředitel běžeckého desetiboje, který pravidelně tuto soutěž již několik let v různých státech organizuje a sám se také všech běhů zúčastňuje – Uwe Warmuth vyjádřil za zúčastněné závodníky mnoho díků pořadatelům a rozhodčím a netajil se velkou spokojeností jak s organizací závodů, tak i přátelským přístupem k zajištění programu mimo vlastní závody.

Všechny čtyři dny byly ve znamení přátelství všech závodníků, z nichž někteří se účastní tohoto setkání běžců pravidelně, jako devětapadesátiletý Karel Bitner z Trutnova, který absolvoval v Nové Pace desetiboj již po sedmnácté, a rovněž jeho zkušenosti vydatně pomohly atletickému oddílu novopackého Sokola při pořádání tohoto běžeckého klání.

Škoda, že velice nepříznivé počasí ztížilo snahy závodníků o co nejlepší výsledky a odrazovalo packé diváky od návštěvy těchto zajímavých soubojů na atletickém oválu. Na oválu absolvovala všechny disciplíny i třiašedesátiletá Rakušanka Brigita Linzbichler z KSV Kapfenberg, podobně i jako nejstarší muž, sedmdesátiletý Alois Bradáč ze Žďáru nad Sázavou.

Mezi startujícími se objevilo i několik atletů novopackého Sokola. Velice zajímavý byl souboj dvou výborných vytrvalců Jana Malého a Rudy Cogana. I když vytrvalec, cyklista a triatlonista Rudolf Cogan zvítězil ve třech vytrvaleckých tratích nad všemi běžci – na 3 km (9:27, 64), 5 km (16:31,94) a 10 km (33:47,48) stačilo mu to vzhledem ke slabším časům v kratších bězích pouze na celkové čtrnácté místo (5861 bod), když ve své kategorii 35 let skončil čtvrtý. Lépe se celkově dařilo jeho klubovému kolegovi Janu Malému, který sice žádnou disciplínu nevyhrál, ale všechny běhy měl poměrně vyrovnané.

Celkově skončil na sedmém místě (6492 body), ve své kategorii 35 let získal druhé místo za Němcem Svenem Schreiberem (6747).
Desetiboj vyhrál Němec Thomas Häusler (SV Hermsdorf) 7554 před Frankem Heinemanem (Sallfelder) 7121 a Ronaldem Stettnerem (SV Hermsdorf) 6850. Z českých závodníků se umístil nejlépe, na 6. místě Ondřej Beran (Lokomotiva Trutnov) 6579, 7. Jan Malý (Sokol Nová Paka) 6492, 8. Petr Daněk (BSK Olymp Praha) 6473, 10. Petr Jindra (Lokomotiva Trutnov) 6363.

V ženách byla nejlepší Luise Vanderhayden (SC Sömerda) 7085. Z českých závodnic skončila na sedmém místě Veronika Hanzlová (AC Česká Lípa) 6185 …, 13. Martina Coganová (Sokol Nová Paka) 5550 – v kategorii W30 druhá. Tato závodnice zvítězila v běhu na 60 m v čase 8,37. Míla Pour

Last change on 27 Feb 2024   [top of page]   [Homepage]   [Imprint]   [2024]   [2023]     All data without guarantee.      © 2002-2024 Uwe Warmuth >>> www.runners-decathlon.eu