Deutsch English Français Česky Nederlands

28th International Runners Decathlon 2011
− Muehlhausen/Thuringia −
Press reports and stories

TRUTNOVÁCI SE V MÜHLHAUSENU NEZTRATILI, JINDRA A KARLÍK VYHRÁLI BĚŽECKÝ DESETIBOJ

Trutnov - O minulém víkendu, kdy se v Německu a Rakousku slavil svátek Christi Himmelfahrt - Nanebevstoupení Páně (čtvrtek, 40. den od Velikonoc), se jako tradičně v Mühlhausenu konal mezinárodní běžecký desetiboj. A jako tradičně si tuto atletickou akci nenechali ujít závodníci Loko Trutnov. Vždyť například Karel Binter se účastnil už po sedmnácté a Vasil Čalovka po čtrnácté.

Ty se totiž běžely vždy v poledne. Desetiboj vymyslel jeden víděnský profesor, který se snažil odpovědět na otázku, kdo je nejvšestrannější běžec. „Výkon každé disciplíny se oboduje podobně jako u klasického desetiboje,“ uvedl Michal Karlík, jeden z členů trutnovské výpravy.

Mítink má zajímavý program. První den programu se stával z běhů na 60, 1500 a 400 metrů. Druhý den se závodilo na dvojnásobných délkách (100 - 3000 - 800). Třetí den se vzdálenosti ještě prodloužily (200 - 5000 - 1000). Třešničkou na dortu byl závěrečný běh na 10 000 metrů.

Zcela suverénní ve své věkové kategorii M40 byl Petr Jindra, kterému nedělaly žádné problémy sprinty a rovněž dominoval i na středních tratích, takže před desítkou měl pohodlný náskok. Mnohem vyrovnanější byla situace v další věkové kategorii M45, kde Michal Karlík bojoval s rychlostně a vytrvalostně zdatnějším soupeřem. Speciální středotraťařský trénink se projevil na tratích od 200 m do 1500 m, kde trutnovský atlet dominoval. Na krátkých sprintech a dlouhých tratích ovšem tahal za kratší konec. „Taktika klíště se mi na 5000 metrů neosvědčila, a tak po navýšení náskoku na 1000 metrů jsem před závěrečnou desítkou propočítával „plánovanou ztrátu“, která by mi zajistila vedení,“ popisoval Karlík. Neběžící kolegové z týmu mu hlásili narůstající ztrátu na soka, která se však překvapivě po 5 kilometrech již nenavyšovala, a tak druhé vítězství pro Trutnov bylo na světě.

Vasil Čalovka překonal na závodech sám sebe. Po zdravotních problémech, které provázely jeho přípravu a nikdo mu nevěřil, že by byl schopen závodit, dokázal opak. Až v závěrečné disciplíně již pouze manifestačně odběhl dvě kola a odstoupil. Karel Binter pojal německý desetiboj zejména jako přípravu na mistrovství světa veteránů v Sacramentu, které se bude konat již v červenci. Výkony obou šedesátníků jsou však obdivuhodné.

Příští ročník běžeckého desetiboje se koná v jihofrancouzském Albi, ale jubilejní třicátý byl přidělen do Trutnova. A tak se i místní příznivci atletiky mohou těšit na zajímavé mezinárodní závody.

Last change on 27 Feb 2024   [top of page]   [Homepage]   [Imprint]   [2024]   [2023]     All data without guarantee.      © 2002-2024 Uwe Warmuth >>> www.runners-decathlon.eu