L10K
Deutsch English Français Česky Nederlands

35th International Runners Decathlon 2018
− Winterlingen −
Results

Age groups   Name Team 60 m 100 m 200 m 400 m 800 m 1000 m 1500 m 2,000 m 3000 m 5000 m 10000 m Sum

Men results (Total scoring)

Rank No. Name AG N Team 60 m 1500 m 2000 m 400 m 100 m 3000 m 800 m 200 m 5000 m 1000 m 10000 m Sum
1st 16 Tesfazghi, Samsom M20 D SV Sömmerda e.V. 8.28
667
4:09.60
794
54.01
779
12.38
779
8:44.02
868
1:58.92
818
24.63
798
15:10.97
864
2:35.91
827
31:08.20
917

8111
2nd 2 Fournier, Pierre M30 CH Stade-Lausanne - Adidas Runners Paris 8.31
661
4:11.47
782
55.60
733
13.00
701
9:06.95
800
2:03.03
764
25.84
722
16:01.80
777
2:43.61
751
33:31.53
800

7491
3rd 67 Kuin, Ronald M30 NL AV Daventria 1906 7.69
784
4:21.80
718
53.08
806
12.10
815
10:07.64
633
2:05.94
727
24.12
832
18:04.25
588
2:48.24
707
37:56.71
605

7215
4th 71 Fischer, Julian M20 D SV Sömmerda e.V. 7.99
723
4:32.79
653
56.07
719
12.65
744
10:05.79
638
2:13.00
641
25.70
731
17:55.90
600
2:52.40
668
38:17.99
590

6707
5th 101 Woth, Michael M35 D LG Stadtwerke München 8.52
622
4:27.73
682
59.87
616
13.58
632
9:33.15
726
2:09.69
680
27.59
619
16:57.10
689
2:48.22
707
35:40.05
702

6675
6th 13 Wendler, Lars M30 D Chemnitzer LV MEGWARE 8.59
609
4:30.99
663
1:00.10
610
13.53
638
9:48.71
683
2:10.54
670
27.21
641
17:46.41
614
2:52.85
664
36:41.76
657

6449
7th 59 Stettner, Ronald M20 D SG Schorndorf 8.08
706
4:39.58
614
57.07
691
12.73
734
10:45.46
539
2:07.33
709
25.68
732
19:23.89
479
2:51.63
675
39:57.23
525

6404
8th 9 Fourny, Mathias MJ F SAMBA St amand Montrond 8.13
696
4:49.08
562
59.98
613
13.01
700
10:29.68
578
2:17.56
588
26.55
679
18:38.52
540
3:01.42
588
38:15.69
592

6136
9th 19 Richter, Lars M35 D Chemnitzer LV MEGWARE 8.26
671
4:41.40
604
58.05
664
13.18
679
10:37.19
559
2:15.30
614
26.84
662
19:13.60
493
3:00.66
594
40:38.05
499

6039
10th 28 Collinet, Thomas M40 F ASSA Sarrebourg 8.54
619
4:39.35
616
1:00.71
594
13.59
631
10:33.69
568
2:15.56
611
27.32
634
18:35.38
544
2:56.95
627
39:05.24
558

6002
11th 47 Greiner, Daniel M30 D SV Sömmerda e.V. 8.80
572
4:48.15
567
1:02.31
554
14.02
582
10:17.16
609
2:19.12
570
28.00
596
17:56.08
600
3:02.61
578
37:15.35
633

5861
12th 44 Bouele, Cédric M30 CH Delémont Athlétisme 8.03
716
5:02.03
495
58.99
639
12.99
702
11:04.14
496
2:23.77
520
25.91
718
19:32.27
469
3:01.66
586
40:16.21
513

5854
13th 65 Häusler, Daniel M20 D SV Hermsdorf 8.15
692
4:56.32
524
1:00.64
596
12.86
718
11:02.32
500
2:20.66
553
26.36
691
19:29.94
472
3:04.42
562
39:44.69
533

5841
14th 18 Šára, Pavel M40 CZ AC Praha 1890 8.89
556
4:37.40
627
1:02.99
537
14.33
548
10:13.18
619
2:17.33
590
28.86
549
18:03.28
590
2:59.14
608
39:24.27
546

5770
15th 11 Gomeringer, Michael M35 D TSV Messstetten 8.10
702
5:07.21
469
1:02.48
550
12.92
711
11:06.00
492
2:22.58
532
26.11
706
19:20.28
484
3:08.56
528
39:23.33
547

5721
16th 1 Klauser, Andreas M30 D TSV Stetten a.k.M. 9.01
535
4:48.47
566
1:03.69
520
14.31
551
10:17.71
608
2:18.36
579
29.63
509
18:07.77
583
2:59.88
601
37:40.40
616

5668
17th 54 Kunrt, Jaroslav MJ CZ TJ Lokomotiva Trutnov 8.11
700
4:53.16
541
59.99
613
12.99
702
10:45.37
540
2:16.11
604
26.23
699
21:17.70
343
3:06.91
542
44:56.23
351

5635
18th 78 Hammerl, Sven M40 D SV Hermsdorf 8.78
575
4:51.79
548
1:03.16
533
14.05
579
10:37.82
558
2:20.75
552
28.39
574
18:44.87
531
3:05.07
557
38:49.97
569

5576
19th 20 Van de Velde, Herman M50 B Zottegem Atletiek 8.49
628
4:56.74
522
1:02.03
561
13.25
671
11:07.16
489
2:18.32
579
27.14
645
20:23.56
405
3:05.85
551
43:39.88
392

5443
20th 53 Waldstädt, Tim M20 D SV Hermsdorf 8.26
671
5:11.37
449
1:02.54
548
13.11
688
11:13.80
474
2:25.06
506
27.03
651
20:08.70
423
3:09.80
518
41:14.37
476

5404
21st 94 Ben Hamed, Adam MJ D OSC Potsdam 8.01
720
5:10.65
453
1:02.97
538
12.42
773
11:44.26
408
2:28.06
475
25.44
747
21:29.72
330
3:22.67
420
44:50.40
354

5218
22nd 25 Martin, Marcel M20 D Spvgg Rommelshausen - LA Kernen 7.77
768
4:58.12
515
1:06.41
457
12.37
780
11:30.60
437
2:26.44
492
26.48
684
20:56.11
367
3:34.37
339
44:26.38
367

5206
23rd 8 Küttel, Ueli M30 CH LC Luzern 9.07
525
4:58.66
512
1:03.11
534
14.27
555
10:52.95
522
2:20.80
552
28.82
551
19:30.44
471
3:08.88
526
42:07.31
445

5193
24th 86 Weiler, Markus M45 D LG Winterlingen 9.04
530
4:52.71
543
1:04.39
503
14.18
565
11:03.59
497
2:22.79
530
29.73
503
19:54.84
440
3:11.46
505
42:55.13
417

5033
25th 58 Killilea, Tony M50 GB London Heathside 8.77
577
5:04.13
485
1:05.06
488
13.99
586
10:57.08
512
2:34.01
416
28.16
587
19:33.95
467
3:21.91
425
41:21.14
472

5015
26th 87 Wimmer, Alexander M20 A Wiener AC Team Red 8.13
696
5:32.58
353
59.49
626
12.73
734
12:27.78
323
2:31.18
444
26.04
710
22:00.80
298
3:25.96
396
45:25.64
336

4916
27th 79 Pfeuffer, Jörg M30 D SSV Erfurt Nord 9.33
482
5:02.28
494
1:06.62
452
14.90
489
10:59.47
507
2:27.37
482
29.68
506
19:36.85
463
3:12.24
499
41:23.55
471

4845
27th 43 Vrátný, Kamil M45 CZ AC Praha 1890 8.19
684
5:25.66
383
1:04.86
492
13.03
697
12:23.54
331
2:26.82
488
26.50
682
21:48.35
310
3:18.38
451
45:42.55
327

4845
29th 42 Frühwirth, Harald M30 A LC Wienerwaldsee 8.83
566
5:07.64
467
1:06.76
449
14.26
556
11:18.59
463
2:31.29
443
29.44
518
19:52.92
443
3:22.74
419
41:21.04
472

4796
30th 57 Müller, Sven M40 D TSG Bergedorf 8.13
696
5:37.43
333
1:03.85
516
12.80
726
12:37.94
305
2:43.64
330
26.45
685
21:54.24
304
3:39.51
306
45:33.78
331

4532
31st 61 Van Loon, Joni M30 NL AV Daventria 1906 8.41
643
5:22.36
398
1:03.82
517
13.38
656
11:26.65
446
2:29.24
463
26.86
661
20:12.42
419
3:46.40
265

4468
32nd 34 Jaeger, Frank M50 D SV Sömmerda e.V. 9.14
513
5:24.92
387
1:08.72
406
14.30
552
11:44.81
407
2:35.09
406
29.66
507
20:44.90
380
3:24.91
404
42:31.35
431

4393
33rd 17 Dvořák, Petr M50 CZ AC Praha 1890 8.34
656
5:37.06
335
1:04.40
503
13.35
659
12:56.68
272
2:34.11
415
27.48
625
22:50.33
249
3:23.65
413
48:09.00
257

4384
34th 69 Sauter, Markus M60 CH megajoule.ch 9.64
433
5:07.91
466
1:07.62
430
15.80
402
11:16.17
469
2:35.73
400
32.08
390
19:49.78
446
3:27.68
384
41:20.94
472

4292
35th 10 Brehme, Nils MJ D SV Sömmerda e.V. 8.72
586
5:24.34
389
1:05.09
487
13.69
620
12:14.69
348
2:30.14
454
27.31
635
24:34.36
161
3:32.42
352
50:38.24
195

4227
36th 41 Elsinga, Eddy M45 NL AV Heerenveen 8.83
566
5:22.66
397
1:05.65
474
14.43
538
12:42.84
296
2:43.98
327
28.58
564
22:37.52
261
3:37.63
318
47:58.14
262

4003
37th 99 Barner, Julian M20 D OSC Potsdam 8.69
591
5:39.19
326
1:09.47
390
14.00
585
12:34.08
311
2:44.41
323
29.74
503
22:25.57
273
3:37.95
316
46:55.15
291

3909
38th 27 Stiegler, Markus M45 D SG Stern EvoBus 8.32
660
5:55.58
262
1:07.93
423
13.27
669
13:57.28
179
2:44.75
320
27.04
651
23:32.79
211
3:40.74
299
51:09.37
183

3857
39th 75 Heinemann, Frank M35 D KSSV Weimar-Schöndorf 4:40.34
610
1:01.12
584
18.35
201
12:40.21
300
2:33.84
418
34.65
283
21:00.51
362
3:09.59
520
41:17.21
475

3753
40th 63 Mayer-Gebhart, Franz M60 D LG Stadtwerke München 9.99
381
5:34.75
344
1:12.97
321
16.25
361
12:10.56
356
2:44.62
321
32.67
364
21:10.41
351
3:39.55
306
44:11.45
375

3480
41st 21 Hofner, Reinhard M60 D MBB-SG Augsburg 9.49
457
6:00.59
244
1:12.27
334
14.94
485
12:43.34
295
2:44.39
323
30.53
463
23:12.90
228
3:39.47
307
48:12.56
256

3392
42nd 39 Rohm, Detlev M50 D TSV Messstetten 9.42
468
6:12.95
203
1:11.06
358
14.92
487
13:28.28
221
2:59.46
209
30.74
453
23:13.68
228
3:53.10
228
48:23.38
251

3106
43rd 66 Warmuth, Uwe M45 D Bautzener LV Rot-Weiß 90 9.59
441
5:55.51
263
1:14.04
301
15.33
446
13:06.10
256
2:58.60
215
31.46
419
22:58.57
241
3:54.50
220
48:27.37
249

3051
44th 98 Möller, Georg M50 D TB Tailfingen 9.52
452
5:59.13
250
1:16.43
259
15.60
420
13:20.12
234
2:55.36
238
32.69
363
23:18.80
223
3:54.44
221
49:18.43
227

2887
45th 83 Kunrt, Jaroslav M40 CZ SK Dolar Hajnice 9.75
417
5:55.18
264
1:10.56
368
15.62
418
13:24.08
227
2:46.21
308
43.09
51
4:02.54
180
51:40.12
171

2404
46th 72 Petrick, Carsten M60 D LSV Niesky 9.90
394
6:37.28
132
1:19.21
214
16.13
372
14:57.48
106
3:08.26
154
33.76
318
26:29.57
86
4:12.68
135
55:20.22
100

2011
47th 73 Häusler, Andreas M55 D SV Hermsdorf 10.12
363
6:20.64
179
1:21.19
184
18.88
168
13:48.17
192
3:11.68
135
36.71
209
23:43.69
202
4:07.35
158
49:38.82
219

2009
48th 102 te Nijenhuis, Hans M50 NL LAAC Twente 10.33
334
5:53.45
270
1:19.46
210
16.26
360
12:33.05
313
2:57.51
222
46.86
8

1717
49th 35 Binter, Karel M65 CZ Lokomotiva Trutnov 10.88
264
[617]
6:34.11
140
[457]
1:27.12
109
[412]
17.35
271
[625]
14:09.19
163
[489]
3:12.80
129
[441]
35.41
254
[605]
25:31.27
121
[430]
4:20.14
106
[407]
56:13.90
86
[375]

1643
[4858]
50th 70 Kališ, Přemysl M65 CZ TJ Znojmo 10.57
302
[661]
6:57.53
85
[373]
1:23.86
148
[469]
17.53
258
[609]
15:13.96
89
[380]
3:15.00
117
[424]
39.59
125
[435]
31:02.12
1
[170]

1125
[3521]
51st 48 Warmuth, Walter M70 D LG Nadine & Walter 11.54
191
[604]
7:58.96
5
[255]
1:33.88
47
[378]
19.58
129
[518]
16:15.73
39
[360]
3:53.53
3
[245]
41.82
74
[430]
27:45.62
49
[382]
4:55.67
16
[299]
56:20.25
84
[447]

637
[3918]
52nd 52 Holterman, Herman M65 NL LAAC Twente 12.31
120
[427]
7:22.51
40
[292]
1:39.59
15
[229]
20.88
70
[347]
15:23.70
80
[365]
3:40.76
23
[252]
44.08
36
[283]
26:10.08
97
[393]
4:44.82
35
[280]
55:05.16
104
[405]

620
[3273]
53rd 88 Linzbichler, Helmut M75 A Kapfenberger SV LA 12.40
113
[593]
8:56.50
1
[196]
2:00.90
1
[140]
20.91
69
[517]
18:27.69
1
[276]
4:22.25
1
[183]
43.94
38
[454]
31:55.86
1
[279]
5:44.91
1
[187]
1:07:30.00
1
[283]

227
[3108]
Youth Runners Hexathlon
1st 62 Martschenko, Nikita M14 D SV Sömmerda e.V. 7.69
784
7:19.21
449
12.32
786
11:10.43
482
2:18.76
574
2:59.13
608

3683
2nd 110 Thiel, Lucas M14 D SV Sömmerda e.V. 8.50
626
7:11.91
474
13.44
648
11:12.64
477
2:20.76
552
3:04.76
560

3337
3rd 100 Beck, Felix M14 D LG Winterlingen 9.18
507
7:06.38
493
14.78
501
11:20.73
459
2:26.75
488
3:10.13
516

2964
4th 14 Janietz, Thorben M14 D SV Sömmerda e.V. 8.89
556
7:33.40
402
13.74
614
11:50.36
396
2:32.09
435
3:17.07
461

2864
Starts in separate disciplines
301st 68 Kempel, Johannes MJ D SV Sömmerda e.V. 8.01
720
5:06.50
473
58.49
653
12.61
749
11:27.93
443

3038
302nd 6 Häusler, Thomas M30 D SV Hermsdorf 25.02
774
21:15.68
345
41:17.17
475

1594
303rd 90 Schmid, Günther M50 D SG Stern EvoBus 8.55
617
5:32.93
352
1:13.03
320
27.08
1

1290
304th 50 Clausen, Carsten M40 D TSV Meßstetten / REBI Running 5:36.86
335
20:36.83
390
43:13.43
407

1132
305th 111 Friedrich, Simon M30 D TSV Straßberg 9:35.69
719

719
306th 108 Böhm, Marcel MJ D LG Steinlach-Zollern 56.63
704

704
307th 109 Wolf, Frank M50 D LC Waldachtal 1:05.63
474

474
308th 113 Bizer, Thomas M45 D albside Running 41:49.43
455

455
309th 112 Steinmaier, Steven M11 D LG Winterlingen 2:30.82
447

447
310th 115 Stauß, Peter M45 D LG Winterlingen 43:03.90
412

412
311th 114 Schneider, Dieter M60 D LG Steinlach-Zollern 20:39.03
387

387
312th 96 Hoffmann, Ewald M45 D LG Winterlingen 12:54.45
276

276
313th 97 Maier, Michael M50 D   13:24.37
227

227

14 May 2018: Total results (with wind values) (PDF, ~ 552.0 kBytes)

    Last change on 11 Dec 2018   [top of page]   [Homepage]   [Imprint]   [2019]   [2018]     All data without guarantee.      © 2002-2018 Uwe Warmuth >>> www.runners-decathlon.eu
top of page