L10K
Deutsch English Français Česky Nederlands

37th International Runners Decathlon 2022
− Potsdam −
Results

Age groups   Name Team 60 m 100 m 200 m 400 m 800 m 1000 m 1500 m 2,000 m 3000 m 5000 m 10000 m Sum

Men results (Total scoring)

Rank No. Name AG N Team 60 m 1500 m 2000 m 400 m 100 m 3000 m 800 m 200 m 5000 m 1000 m 10000 m Sum
1st 106 Timm, Jascha M20 Germany LAV Halensia 8.58
611
4:09.46
795
56.60
704
13.58
632
8:56.10
832
2:05.35
734
26.86
661
15:39.55
815
2:41.10
775
33:00.14
825

7384
2nd 105 Schöning, Niklas M20 Germany SV Stahl Hennigsdorf 8.43
639
4:13.11
772
57.54
678
13.68
621
8:57.60
827
2:08.25
698
27.54
622
15:30.60
830
2:42.92
757
32:35.35
845

7289
3rd 101 Tesfazghi Hayalu, Samsom M20 Germany SV Sömmerda e.V. 8.06
710
4:27.07
686
56.90
696
13.09
690
9:29.49
736
2:09.54
682
26.22
699
16:32.16
728
2:48.00
709
33:40.59
793

7129
4th 109 van Aalten, Thijs M20 Netherlands D.A.V. Kronos 8.16
690
4:28.77
676
56.38
711
13.29
666
9:59.37
655
2:11.55
658
26.04
710
17:09.23
670
2:49.95
691
35:52.95
692

6819
5th 111 Pistorius, Nart M20 Netherlands D.A.V. Kronos 8.19
684
4:33.16
651
55.82
726
13.18
679
9:59.29
655
2:11.61
657
25.87
721
17:09.27
670
2:51.20
679
36:11.58
679

6801
6th 103 Onderdijk, Jurian M20 Netherlands AV De Gemzen 7.99
723
4:33.84
647
54.51
764
12.51
762
10:27.67
583
2:12.09
651
25.06
771
18:24.85
559
2:55.28
642
38:55.10
565

6667
7th 108 Winkler, Benjamin M20 Germany TuS Osterburg 90 Weida 8.43
639
4:33.39
649
57.17
689
13.56
634
9:59.30
655
2:11.63
657
27.16
644
17:40.85
622
2:55.46
640
36:49.20
652

6481
8th 102 Kempel, Maximilian M20 Germany SV Sömmerda e.V. 7.39
847
4:49.88
558
51.36
859
11.74
863
11:49.64
397
2:05.62
731
23.49
874
22:09.57
289
2:45.27
735
46:33.15
302

6455
9th 120 Greiner, Daniel M35 Germany SV Sömmerda e.V. 8.98
540
4:33.88
647
1:00.85
591
14.69
510
9:48.72
683
2:16.17
604
28.88
548
16:52.76
696
2:59.78
602
34:29.49
755

6176
10th 107 Bosboom, Vincent M20 Netherlands D.A.V. Kronos 8.56
615
4:44.96
585
1:00.00
613
13.63
626
10:26.37
586
2:16.50
600
27.65
616
18:10.52
579
3:02.53
578
37:50.21
609

6007
11th 116 Collinet, Thomas M45 France ASMS Sarrebourg 8.66
597
4:46.78
575
1:00.14
609
13.93
592
10:31.47
573
2:16.88
596
28.47
570
18:19.05
567
3:03.01
574
38:17.11
591

5844
12th 117 Jokisch, Georg M30 Germany FLB Cottbus 8.16
690
4:54.43
534
59.16
635
13.13
685
10:52.39
523
2:20.91
551
26.57
678
19:29.14
473
3:10.59
512
41:52.44
454

5735
13th 113 Gerber, Alexandre M30 France Annecy Athlétisme 7.78
766
5:11.14
450
55.72
729
12.29
790
11:46.39
404
2:21.76
541
25.09
769
20:39.77
386
3:09.07
524
46:19.07
309

5668
14th 118 Meerstra, Davied M30 Netherlands AV Daventria 1906 8.41
643
4:50.81
553
1:04.27
506
13.47
645
10:44.81
541
2:23.10
527
28.31
579
18:30.48
551
3:09.82
518
38:32.89
580

5643
15th 112 Girot, Florent M20 France Nice Côte d'Azur Athlétisme 8.45
635
4:53.35
540
1:02.14
558
13.69
620
10:40.60
551
2:23.28
525
27.86
604
18:40.36
538
3:08.17
531
40:28.22
505

5607
16th 129 Ruben, Vos MJ Netherlands De Gemzen 8.78
575
5:03.33
489
1:02.97
538
13.95
590
10:44.18
543
2:23.70
520
28.84
550
18:52.83
521
3:10.97
509
39:52.43
528

5363
17th 119 Rathenow, Jann M35 Germany Potsdamer Laufclub 8.91
553
4:55.07
531
59.02
638
14.16
567
11:11.59
479
2:22.97
528
27.56
621
20:08.86
423
3:03.73
568
41:54.60
452

5360
18th 123 Espenhahn, Jano M30 Germany Potsdamer Laufclub 9.74
418
4:54.35
534
1:05.74
472
15.30
449
10:38.79
556
2:25.86
498
30.46
467
18:18.11
569
3:07.61
536
37:22.28
628

5127
19th 137 Morgner, Frank M40 Germany Schwielowsee 9.18
507
5:08.55
463
1:04.70
496
14.84
495
10:43.19
545
2:30.35
452
31.37
423
18:23.19
561
3:11.00
509
38:18.97
589

5040
20th 160 Heinrich, Enrico M50 Germany LAV Halensia 9.42
468
5:12.30
445
1:06.17
462
14.70
509
11:35.97
426
2:33.75
419
30.33
473
19:51.57
444
3:19.99
439
40:51.43
491

4576
21st 135 Stephan, Carsten M50 Germany Schwedter Hasen 8.75
581
5:38.01
331
1:03.92
515
13.96
589
12:09.22
358
2:38.61
374
27.82
606
20:45.87
379
3:25.57
399
43:16.58
405

4537
22nd 127 Killilea, Tony M55 Great Britain London Heathside 9.11
518
5:11.95
446
1:05.72
472
14.26
556
11:44.36
408
2:39.44
366
28.94
545
20:25.48
403
3:27.66
384
42:50.88
419

4517
23rd 131 Kroep, Koen M20 Netherlands D.A.V. Kronos 8.67
595
5:24.62
388
1:06.48
455
14.06
578
11:57.92
380
2:39.64
364
28.60
563
20:46.85
378
3:32.01
355
45:04.19
347

4403
24th 122 Vrátný, Kamil M50 Czech Republic AC Praha 1890 8.48
630
5:32.64
353
1:05.27
483
13.68
621
12:29.59
320
2:34.36
413
28.21
584
22:01.89
296
3:31.18
360
47:01.40
288

4348
25th 134 Barner, Julian M20 Germany OSC Potsdam 8.81
570
5:30.75
361
1:07.69
428
14.28
554
11:58.56
379
2:40.45
357
28.72
556
20:47.16
378
3:33.10
347
44:14.23
373

4303
26th 128 Pfeuffer, Jörg M35 Germany LG Erfurt 9.85
402
5:09.76
457
1:07.13
441
15.36
443
11:31.87
434
2:44.33
324
30.86
447
19:47.89
449
3:26.43
393
40:58.73
486

4276
27th 115 Bouele, Cédric M35 Switzerland Delémont Athlétisme 13.46
646
10:43.11
545
2:16.79
597
27.01
652
18:09.48
581
3:05.96
550
37:54.86
606

4177
28th 126 Pelgröm, Fabian M20 Netherlands D.A.V. Kronos 8.82
568
5:35.42
341
1:04.82
493
14.29
553
12:23.76
330
2:40.17
360
29.02
540
21:47.42
311
3:35.37
333
46:17.11
310

4139
29th 110 Schirrmeister, Alexander M30 Germany Hannover 96 7.79
764
4:43.37
593
55.94
723
12.59
752
10:30.70
575
2:15.92
607

4014
30th 136 Jaeger, Frank M55 Germany SV Sömmerda e.V. 9.58
443
5:39.84
323
1:08.68
407
15.07
472
11:49.71
397
2:40.57
356
31.03
439
20:25.74
403
3:31.78
356
43:00.84
414

4010
31st 124 Novotný, Zdeněk M50 Czech Republic Jiskra Litomyšl 9.00
537
5:30.95
360
1:05.48
478
14.66
513
12:31.87
315
2:42.50
339
28.77
554
22:31.29
267
3:32.76
350
47:55.49
263

3976
32nd 130 Paschke, Alexander M50 Germany LG Winterlingen 9.91
393
5:27.72
374
1:11.46
350
15.83
399
11:45.01
407
2:39.99
361
32.37
377
20:27.09
401
3:28.63
378
42:46.04
422

3862
33rd 145 Unger, Thomas M55 Germany SV Lok Blankenburg 1949 e. V. 9.57
444
5:49.32
286
1:11.89
342
15.38
441
11:58.84
379
2:49.04
285
30.64
458
20:29.57
398
3:43.35
283
42:37.36
427

3743
34th 121 Schneegaß, Marco M45 Germany 1. SV Gera 8.88
558
5:53.10
272
1:10.50
369
15.44
435
12:36.33
307
2:44.34
324
29.35
523
21:45.36
314
3:38.96
310
46:06.68
315

3727
35th 140 Stauß, Frank M50 Germany LG Winterlingen 9.91
393
5:39.84
323
1:12.43
331
17.34
272
12:57.16
271
2:47.31
299
32.56
369
21:49.56
309
3:41.15
296
46:35.46
301

3164
36th 132 Warmuth, Daniel M35 Germany LG Nadine & Walter 9.25
495
5:58.78
251
1:11.81
343
15.08
471
13:02.53
262
3:04.53
176
30.65
457
23:11.35
230
3:50.18
244
51:47.44
169

3098
37th 133 Pantke, Uwe M55 Germany LAV Halensia 9.54
449
5:52.70
273
1:28.82
91
18.64
182
12:26.25
326
2:48.34
291
32.13
388
21:25.31
335
3:38.34
314
43:54.67
384

3033
38th 139 Küttel, Ueli M35 Switzerland LC Luzern 9.62
436
5:55.68
262
1:09.93
381
16.15
370
12:55.28
274
2:46.47
306
31.59
413
23:03.64
237
3:52.78
230
54:38.84
112

3021
39th 148 Radmann, Torsten M55 Germany ASV Zeuthen 9.22
500
6:17.74
188
1:16.59
256
14.69
510
13:42.08
200
3:09.01
150
31.03
439
23:48.89
197
4:03.42
176
48:53.57
238

2854
40th 144 Balmer, Sven M55 Germany OSC Potsdam 10.00
380
6:01.62
241
1:15.28
279
16.25
361
13:07.28
254
2:57.87
220
33.50
329
22:44.06
255
3:54.69
219
48:23.22
251

2789
41st 143 Warmuth, Uwe M45 Germany Bautzener LV Rot-Weiß 90 10.02
377
6:15.68
194
1:18.92
218
16.36
352
13:02.53
262
3:11.11
138
35.79
241
22:47.80
251
4:00.23
191
47:53.53
264

2488
42nd 138 Hofner, Reinhard M60 Germany MBB-SG Augsburg 10.03
375
6:24.22
168
1:13.54
310
15.61
419
13:33.50
213
3:02.13
191
31.84
401
23:54.64
193
54:36.25
113

2383
43rd 141 Rochau, Lothar M70 Germany LAV Halensia 10.23
347
[795]
6:23.26
171
[578]
1:17.29
245
[674]
18.71
178
[588]
13:51.26
187
[601]
3:14.62
119
[504]
37.83
174
[582]
23:51.00
196
[612]
4:20.68
104
[480]
49:35.22
220
[643]

1941
[6057]
44th 147 Petrick, Carsten M60 Germany LSV Niesky 9.82
406
6:43.47
116
1:19.11
215
16.26
360
14:56.33
107
3:16.27
111
34.59
285
26:37.85
82
4:17.62
116
57:10.65
72

1870
45th 150 Vasicek, Wolfgang M60 Germany SG Chemie Zeitz 10.78
276
6:30.12
151
1:23.19
157
17.24
280
13:55.68
181
3:23.06
80
35.81
240
24:08.20
182
4:24.41
91
49:57.99
211

1849
46th 151 Engert, Reinhardt M70 Germany SV Stahl Hennigsdorf 11.35
210
[630]
6:46.27
110
[489]
1:27.83
102
[476]
18.90
167
[572]
13:54.96
182
[594]
3:18.48
100
[474]
42.38
64
[410]
23:27.67
215
[637]
4:17.06
118
[501]
47:03.02
288
[726]

1556
[5509]
47th 161 Schmidt, Jens M50 Germany SCC Berlin 10.71
285
7:22.77
40
1:37.85
23
17.81
238
16:06.50
45
3:49.92
7
37.30
190
27:25.05
58
4:55.89
15
57:39.11
65

966
48th 154 Spade, Frank M70 Germany Lauferleben/Vegan Runners 12.10
138
[530]
6:56.65
86
[451]
1:31.19
69
[420]
19.78
118
[502]
14:41.19
124
[510]
3:42.79
19
[307]
41.66
78
[436]
25:35.13
119
[503]
4:44.35
36
[353]
54:25.54
116
[499]

903
[4511]
49th 152 Salzmann, Rolf M75 Germany TSV Kirchdorf 11.72
173
[682]
7:17.32
48
[476]
1:29.23
87
[552]
18.67
181
[694]
15:51.66
56
[493]
3:29.73
54
[489]
40.49
103
[578]
28:02.48
42
[463]
4:44.86
35
[445]
59:09.43
46
[472]

825
[5344]
50th 153 Holterman, Herman M65 Netherlands LAAC Twente 13.53
42
[293]
7:59.06
5
[192]
1:50.34
1
[114]
27.62
1
[41]
16:59.82
16
[232]
4:02.93
1
[139]
49.61
1
[141]
28:38.97
29
[268]
5:05.32
5
[193]
59:38.18
41
[293]

142
[1906]
51st 155 Warmuth, Walter M70 Germany LG Nadine & Walter 12.97
73
[426]
9:35.72
1
[61]
1:59.97
1
[84]
21.78
39
[360]
19:26.44
1
[136]
4:55.64
1
[23]
49.33
1
[205]
39:54.86
1
[11]
7:11.69
1
[1]
1:41:57.49
1
[1]

120
[1308]
Youth Runners Hexathlon
1st 156 Brandecker, Erik MU16 Germany Harz-Gebirgslaufverein Wernigerode 8.23
677
6:57.19
526
13.19
678
11:07.44
488
2:10.53
670
3:00.18
599

3638
2nd 157 Warmuth, Jakob MU16 Germany SV TuR Dresden 9.42
468
8:11.45
289
15.40
439
13:06.72
255
2:56.48
230
3:41.50
294

1975
Starts in separate disciplines
301st 104 Daubié, Aymeric M20 France US Toul Athlétisme 7.36
854
4:51.72
548
53.37
798
11.79
856

3056
302nd 163 Riege, Marco M20 Germany Potsdamer Laufclub 58.51
652
2:11.88
654

1306
303rd 159 Ziemer, Lukas M20 Germany Potsdamer Laufclub 1:06.90
446
2:39.44
366
20:50.06
374

1186
304th 149 Grobben, Jan M55 Netherlands LAAC Twente 10.45
318
6:16.68
191
1:18.45
226
17.74
243

978
305th 168 Thurley, Tom M20 Germany Potsdamer Laufclub 30:42.65
939

939
306th 158 Wendler, Lars M35 Germany Chemnitzer LV MEGWARE 10:55.34
516

516
307th 165 Huenges, Jan M30 Germany Potsdamer Laufclub 19:51.33
445

445
308th 166 Martin, Marcel M30 Germany SPVGG Rommelshausen-LA Kernen 20:16.75
413

413
309th 142 Mayer-Gebhart, Franz M65 Germany LG Stadtwerke München 11.01
248
[597]

248
[597]
310th 162 Lechel, Herman M60 Germany SCC Berlin 23.64
1

1

30 May 2022: Total results (with wind values) (PDF, ~ 535.8 kBytes)

    Last change on 30 May 2022   [top of page]   [Homepage]   [Imprint]   [2023]   [2022]     All data without guarantee.      © 2002-2022 Uwe Warmuth >>> www.runners-decathlon.eu
    This webpage does not use coookies, does not collect any visitor statistics, and it has no connections to social networks.
top of page